spot_img
- Publicitate -

Banii pentru cadouri de 8 Martie, un război între părinți

Data:

Cadourile pentru profesoare cu ocazia zilei de 8 Martie nasc și acum dispute între părinți. În tot acest „tăvălug”, la mijloc se află doamnele care, majoritatea, nu pretind nimic. Și asta se întâmplă de ani de zile!

- Publicitate -

La voi se strâng sau nu bani la clasă pentru cadouri de 8 Martie?”, este întrebarea printre părinți. Da, încă este această întrebare! Și totuși, la majoritatea școlilor nu mai există această practică, sau, cel puțin, nu mai este cum era cu 10 ani în urmă.

Doamnele profesoare sau învățătoare au ajuns, în preajma zilei de 8 Martie, să vină la școală stresate de teamă că cine știe cum „s-au organizat” părinții. Altele, au pus pe grupurile de părinți solicitări speciale în sensul ca nu cumva să se strângă bani pentru cadou. Da, așa s-a ajuns!

E bine!”, ar spune unii. Dar, din păcate, s-a dus totul în extrema cealaltă. Pentru că așa suntem noi, românii, extremiști! Da, este bine că nu se mai strâng bani de cadouri. Dar nu este bine pentru că, unele doamne au ajuns să refuze și cel mai banal gest al unui copil, de a oferi un mărțișor de 5-10 lei, potrivit tradiției. Și da, au fost copii care au mers acasă plângând.

- Publicitate -

Demult această practică, a strângerii banilor de cadouri, nu mai este de actualitate. Da, ne-am aliniat și noi vesticilor, au evoluat și mentalitățile cadrelor didactice. Au mai rămas unii părinți, cu mentalități învechite, care se agită înainte de fiecare sărbătoare dar, din fericire, sunt din ce în ce mai puțini.

Este frumos ca un copil să meargă la doamna, de 1 sau de 8 Martie, cu un mărțișor sau o floare. Copilul, mai ales cel mic, găsește o reală plăcere, inocentă, de a oferi. Nu cred că trebuie să-i luăm această plăcere. Da, nu cadouri scumpe, exclus!

Indiferent de posibilitățile financiare ale familiei, totul trebuie păstrat în limitele decenței. De ce? Pentru că respectivul copil are colegi în clasă cu posibilități financiare mai reduse. Aceștia nu trebuie să se simtă inferiori pentru că unul duce o floare, iar altul un aranjament de 200 de lei. Așa este normal deoarece copiii vorbesc între ei, se uită, compară, se consultă.

- Publicitate -

Unele doamne se simt stânjenite de cadouri de 8 Martie!

Asta este ceea ce majoritatea părinților nu par a înțelege! Majoritatea doamnelor învățătoare sau profesoare au început să se simtă prost din cauza tevaturii pe tema cadourilor. Și, pentru a nu avea probleme, au ajuns să refuze chiar și cel mai simplu gest de apreciere. Au ajuns să refuze copiii care vin cu un simplu mărțișor sau floare. De ce? De teamă! Aceasta este realitatea.

În aproape fiecare clasă există părinți „cu inițiativă”. „Să strângem”, „Să ne organizăm”. La clasele de liceu nici măcar nu-și întreabă copiii, deja mari, dacă aceștia își doresc să ofere. Ei, părinții, „strâng” și gata.

Nu de puține ori, profesoarele au părăsit clasele, lăsând pe catedră cadoul luat din „banii strânși”. Altele l-au acceptat după insistențe, iar altele au avut discursuri de i-au făcut pe copii să nu-și mai dorească să ofere niciodată nimic. Și pentru ce? Pentru că părinții „organizatori” au inițiativă.

- Publicitate -

E frumos să ne ascultăm copiii. E frumos să-i învățăm să ofere ceva, din suflet, doamnelor lor. Dar doar dacă ei își doresc asta.

Nu este nimic greșit ca un copil să ofere doamnei un mărțișor sau o floare. Cu atât mai frumos ar fi gestul dacă mărțișorul ar fi confecționat chiar de mâna copilului. Și, repet, nu este nimic greșit.

Haideți să lăsăm copiii să ofere doamnelor ceva din suflet! Este cel mai frumos lucru pe care îl putem face, atât pentru ei, cât și pentru ele! Iar pe doamne, haideți să le tratăm cu respectul meritat! Credeți-mă sunt mult prea puține cele care mai țin cont de cât de scump e cadoul, ca să mai conteze pentru cineva! Și nu, nu se face nimeni „de râs” dacă oferă o floare! 😊

- Publicitate -

Cum ți se pare subiectul?

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

Provocarea Observatorul Prahovean

Doctor bun

Se întâmplă și lucruri bune la spitalul județean Ploiești

În ciuda investițiilor masive din ultimii ani în modernizarea...

„Medicii de la SJU i-au prelungit viața bunicii mele”

Observatorul Prahovean continuă seria publicării mesajelor de mulțumire către...

Clinica Varaang din Ploiești și importanța Medicinei Muncii

În Ploiești, pe strada Ștefan Greceanu la nr.8, funcționează...
- Publicitate -

Antreprenori de succes

Unica seră verticală de microplante din S-E Europei este la Ploiești

Ultragreens este, în momentul de față liderul de piață...
- Publicitate -

Exclusiv

Eveniment în premieră pentru Ploiești vineri, la UPG

Vineri, 7 martie, la Universitatea Petrol-Gaze (UPG) va avea...

Unica seră verticală de microplante din S-E Europei este la Ploiești

Ultragreens este, în momentul de față liderul de piață...

O instituție necunoscută din Prahova, mobilizare și rezerve în caz de război

Știți câte instituții deconcentrate funcționează în Prahova? 46! Dacă...

Cu bazinul Vega închis, ploieștenii înoată la Târgoviște

Singurul bazin de înot al Primăriei Ploiești, cel din...

Declarația lui Marcel Ciolacu care a șocat România

Premierul Marcel Ciolacu a devenit un vector pentru propagarea...

Ai un pont?

Trimite-ne un mesaj pe WhatsApp la 0785 075 112

- Publicitate -

Știri noi

Accident în Fântânele. Un microbuz cu pasageri, implicat

Un accident rutier a avut loc cu puțin timp...

Când trebuie să înlocuiești anvelopele de iarnă cu cele de vară

Registrul Auto Român face o serie de precizări cu...

Eveniment în premieră pentru Ploiești vineri, la UPG

Vineri, 7 martie, la Universitatea Petrol-Gaze (UPG) va avea...

Gropi cât impozitele ploieștenilor. Cum arată strada Cosminele

Primăvara a adus la Ploiești înmulțirea gropilor din oraș....

Percheziții la apropiații lui Călin Georgescu și Potra-VIDEO

Procurorii fac astăzi noi percheziții domiciliare într-un dosar penal...
- Publicitate -

Emisiuni

Cum a ajuns Ploieștiul îngropat în gunoi

După opt zile în care gunoiul nu a mai...

Banchetul, mai scump ca o nuntă la un colegiu din Ploiești

În ultima emisiune Observatorul Prahovean LIVE, Marius Nica, Claudiu...

De ce plătesc prahovenii tarife uriașe la apă și canalizare

Astăzi, în emisiunea Observatorul Prahovean LIVE, Marius Nica, Mihai...
- Publicitate -

Vox Publica

De ce îl ține în brațe PSD pe consilierul-afacerist cu gunoi Sârbu?

În plin război al gunoiului din Ploiești, primarul Mihai...

Nu ne mai place Europa? Modelul rusesc este antiromânesc!

Îmi aduc aminte acesta distincție care se făcea în...

Târgoviște ne dă clasă! Gunoi colectat ca în Vest, cu cartelă

În timp ce Ploieștiul este sufocat de gunoi, din...
- Publicitate -

Pe aceeași temă

De ce îl ține în brațe PSD pe consilierul-afacerist cu gunoi Sârbu?

În plin război al gunoiului din Ploiești, primarul Mihai...

Nu ne mai place Europa? Modelul rusesc este antiromânesc!

Îmi aduc aminte acesta distincție care se făcea în...

Târgoviște ne dă clasă! Gunoi colectat ca în Vest, cu cartelă

În timp ce Ploieștiul este sufocat de gunoi, din...

Gaza vine de la gaze! Și gazele vin de la gunoaie

Scriam cu câteva zile în urmă că Ploiestiul va...
- Publicitate -

Crin Antonescu candidat comun, o jignire pentru români

Prezidențialele încep să se contureze. Suntem deja în 24...

Gunoiul ploieștenilor și nădragii-n vine

Printre mizerie și înjurături se strecoară mai multe nedumeriri...

Cum se gestionează gunoiul la Câmpina față de Ploiești

Criza gunoiului din Ploiești pare a nu mai avea...

Ne-am săturat! Luați, naibii, gunoiul din Ploiești odată!

M-am săturat, vă spun sincer! Munți de gunoaie, „crize”,...