- Publicitate -

Sabina Enache a obținut medalia de argint la Cupa României la gimnastică ritmică

Data:

Distribuie articolul:

Sabina Enache, gimnasta noastră, mândria Ploieștiului, a obținut locul al II-lea și medalie de argint la Cupa României, desfășurată duminică, 6 octombrie, la Arena Sepsi din Sfântu Gheorghe. De asemenea, la Campionatul Național, desfășurat în același weekend, a câștigat alte șase medalii, una de aur, trei de argint și două de bronz.

Această performanță a fost reușită în condițiile în care Sabina, legitimată la Clubul Sportiv Municipal (CSM) Ploiești, face parte din secția de gimnastică ritmică suspendată de directorul Dănuț Burghelea.

În urma rezultatelor de weekendul trecut, Sabina Enache a fost inclusă de Federația Română de Gimnastică Ritmică în clasamentul celor mai bune zece gimnaste ale României pe anul 2024, situându-se pe locul al șaselea.

În același weekend s-a desfășurat și Campionatul Național de Gimnatică Ritmică. Ploieștiul a fost reprezentat de două gimnaste la aceste competiții: Sabina Enache la Senioare și Delia Stroe la Junioare II.

La Campionatul Național de Gimnastică Ritmică Sabina Enache a obținut o medalie de aur la cerc, trei medalii de argint la individual compus, minge și măciuci și două medalii de bronz, la panglică și la concursul pe echipe, alături de Anisia Drăgan.

Delia Stroe, a ocupat la finalul competiției locul VI. În această vară Delia s-a antrenat în curte iar apoi, cu ajutorul antrenoarelor de la Clubul Dandri, la București.

În toată perioada suspendării, din luna iulie și până acum, gimnastele acestei secții, participante la Cupa României și la Campionatul Național de Gimnatică Ritmică, s-au antrenat făcând naveta la București, la Clubul Dandri deoarece nu le este permis accesul în sala Doroftei din Ploiești, activitatea secției fiind suspendată.

Enache Sabina Ioana, câștigătoarea medaliei de argint la Cupa României la gimnastica ritmică a fost inclusă de Federatia Romana de Gimnastica Ritmica în clasamentul celor mai bune zece gimnaste ale României pe anul 2024. Locul sase pentru Sabina înseamnă recunoașterea talentului ei dar și responsabilitatea îmbunătățirii performanțelor în viitor.

Mulțumim, doamna Maria Girba, mulțumim, doamna Irina Deleanu! Respect și prețuire pentru meticulozitatea cu care vă aplecați asupra pregătirii Sabinei.

Mulțumim, Puiu Simona pentru disponibilitatea de a fi alături de sportiva pe care ai descoperit-o, pentru înțelepciunea și răbdarea care nu s-au consumat în zadar!

Felicitări tuturor participantelor la Național și Cupa României, mult succes în viitor!”, au scris pe Facebook administratorii paginii CSM Ploiesti – Gimnastica Ritmica.