Marți, 4 martie, se împlinesc 48 de ani de la devastatorul cutremur din 1977, în urma căruia peste 1.500 de oameni și-au pierdut viața și alți peste 11.000 au fost răniți. Seismul de atunci a provocat cele mai mari pagube produse de un fenomen natural din istoria României. Deși au trecut aproape cinci decenii, numeroase construcții riscă să se prăbușească ori să fie grav avariate în cazul unui cutremur cu o magnitudine de peste 7 grade Richter. În municipiul Câmpina, sunt, spre exemplu, nouă blocuri de locuințe cu peste 400 de spații locative care, în eventualitatea unui seism puternic, s-ar face una cu pământul.
Mai bine de o mie de câmpineni locuiesc în imobilele cu „bulină roșie”, încadrate în clasa I de risc seismic. De ani de zile se vorbește despre lucrări de consolidare, însă, astăzi, singura realitate este aceea că imobilele în cauză sunt din ce în ce mai degradate.
Cel mai afectat rămâne blocul A6 de pe Strada Schelelor, dat în folosință acum aproape 70 de ani
Crăpăturile uriașe, dar și aspectul deja înclinat din cauza faptului că a fost puternic zdruncinat pe 4 martie 77, dar și în 86 și 90, sunt lucruri care îi fac pe cei care locuiesc aici să stea mereu cu spaima în suflet, la gândul că pot muri la un cutremur mai puternic.
Pe strada Orizontului sunt alte cinci blocuri aflate în pericol de prăbușire, iar pe strada Mihai Eminescu, din zona centrală, alte trei construcții cu trei etaje, ridicate în 1960, stau să pice în cazul în care s-ar produce un seism de mare magnitutdine.
Mulți dintre locatari de aici sunt persoane vârstnice care exclud varianta relocării în vederea consolidării și spun că preferă să trăiască în conditii de nesiguranță, cât or mai trăi.
Acoperirea crăpaturilor, acolo unde s-a putut, a creat oamenilor iluzia siguranței
Propuneri pentru consolidare au fost. Ba chiar în Câmpina a fost construit, pe strada Nicolae Bălcescu, la intrarea în oraș, un bloc de necesitate unde oamenii să se poată muta pe perioada efectuării lucrărilor.
Din 2016 de când a fost finalizat pe bani deloc puțini (9,5 milioane de lei, fără TVA), acesta nu a avut întrebuințarea pentru care a fost construit. Blocul cu 56 apartamente cu două camere și 16 garsoniere, ridicat cu ajutorul unui credit bancar, rămâne în continuare locul în care nimeni nu vrea să se mute. Nici măcar una dintre asociațiile de proprietari din blocurile cu bulină nu a ajuns la un consens cu locatarii pentru a se muta în vederea efecturăă lurcărilor de consolidare a construcțiilor extrem de șubrezite, care le pun în pericol viețile.