Victor Ponta și-a anunțat astăzi candidatura ca independent la alegerile prezidențiale din luna mai.
„Vreau să confirm faptul că am luat decizia de a candida pentru funcţia de preşedinte. (…) Mă văd ca un preşedinte activ şi implicat care jumătate din zi şi-o va petrece la Palatul Victoria, alături de primul ministru, de membrii Guvernului pentru a pune în practică ceea ce ei au primit ca şi mandat de la poporul român şi ceea ce eu primesc ca mandat de la poporul român. (…) M-am decis să intru în această bătălie după ce am văzut, în primul rând, anularea alegerilor. A fost un eveniment şocant şi pentru mine şi pentru toţi românii”, a afirmat Victor Ponta, joi, într-o conferinţă de presă, potrivit digi24.ro.
Victor Ponta a precizat că săptămâna viitoare va depune oficial candidatura pentru funcţia de preşedinte al ţării, el spunând că a strâns peste 200.000 de semnături.
Ponta riscă acum excluderea din PSD, Marcel Ciolacu anunțând anterior că va propune această decizie dacă îl va concura pe Crin Antonescu.
Până acum și-au mai anunțat candidatura la prezidențiale Crin Antonescu (PNL-PSD-UDMR), Nicușor Dan (independent), Elena Lasconi (USR), Călin Georgescu (independent) și Diana Șoșoacă (SOS).
Alegerile prezidențiale vor avea loc pe 4, respectiv 18 mai, după ce primul tur din decembrie anul trecut a fost anulat de CCR.