Un cititor a surprins imagini incredibile pe DN 1 B, în Prahova, la Bucov. O echipă de muncitori aparținând Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) astupa craterele formate în urma ninsorilor cu ”asfalt la rece” tasat cu roata camionului! VIDEO la finalul articolului.
A fost de ajuns primul episod de ninsoare din această iarnă pentru care drumurile din Prahova să se umple de gropi.
Este și cazul DN 1B, Ploiești-Buzău, unde traficul rutier este pus în pericol de craterele uriașe formate în asfalt. Acestea s-au format mai ales pe prima bandă, iar noaptea sunt greu de observat, mai ales dacă sunt pline cu apa de la zăpada topită peste zi.
Ieri, o echipă de muncitori a ajuns la Bucov și a astupat o parte din gropi printr-o metodă…românească.
Drumarii puneau câte o lopată de asfalt la rece în gropi. Apoi tasau ”mămăliga” cu roata camionului, care făcea manevre dus-întors.
Imaginile care surprind episodul comic, dar trist fiind pe banii noștri, ne-au trimise de un cititor cu următorul mesaj:
”Priviți cum se repară drumurile pe un drum național, în Bucov, după ce șoferii și-au rupt roțile în cratere. Țara asta nu se mai face bine”.
Astăzi, tot pe DN 1B, la Bucov, un porc a încurct circulația rutieră [VIDEO]
Explicația CNAIR
La solicitarea ziarului, reprezentanții CNAIR au transmis următorul punct de vedere:
”Având în vedere condițiile meteorologice nefavorabile din ultima perioadă (zăpadă și temperaturi scăzute), la nivelul stratului de uzură apar degradări sub formă de gropi.
În vederea asigurării viabilității drumului, cât și a condițiilor de circulație, aceste degradări sunt remediate provizoriu, în regim de urgență, prin lucrări de reparații asfaltice cu mixtură stocabilă – plombe.
Având în vedere situația din acest moment, respectiv gropi pe mai multe drumuri naționale, se depun eforturi pentru a remedia aceste degradări în cel mai scurt timp, pentru a nu se pune în pericol siguranța circulației.
În perioada următoare, atunci când condițiile meteorologice vor permite, se vor executa lucrări de reparații mai ample, respectiv covoare asfaltice, reparații pe suprafețe întinse.
Menționăm că depunem toate eforturile pentru a remedia cât mai urgent degradările de pe partea carosabilă pentru a asigura circulația în condiții de siguranță”.
Șefilor CNAIR i s-au mărit lefurile
În timp ce drumurile sunt reparate în bătaie de joc, CNAIR și-a recompensat administratorii cu mărirea indemnizației lunare.
Potrivit libertatea.ro, Consiliul de Administrație al CNAIR este format din șase membri și fiecare câștigă, de la 1 ianuarie, câte 27.024 de lei pe lună!
Președintele CA al CNAIR este Ion Damian, secretar general adjunct în Ministerul Transporturilor. El încasează anual de la Ministerul Transporturilor 113.007 lei, de la CNAIR 92.760 de lei, iar de la CFR SA – 87.384 de lei. Ultimele indemnizații au fost mărie în decembrie 2024.
VIDEO
Sunt curios, atunci cand va sari bucata aia de asfalt si va produce pagube, a cui va fi vina. Cel mai probabil a celui care a trecut peste ea, nu?
Nu se poate asa bataie de joc,cat sa mai suportam! Platim rovineta,asigurare,ITP,impozit la primarie pentru salarile marite la toti escrocii,dupa ce platim taxe peste taxe si impozite.platim sa trecem peste un pod la noi in tara (CERNAVODA)asa prosti am ajuns sa ne lasam umiliti si batjocoriti ,pana si salariul facem jumate jumate cu statul!