Un bărbat în vârstă de 31 de ani, din județul Hunedoara, a fost reținut pentru 24 de ore într-un dosar de înşelăciune şi operaţiuni financiare frauduloase, cu o valoare a prejudiciului creat de peste 20.000 de lei.
Polițiștii din cadrul poliției municipiului Ploiești- Biroul de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei și Patrimoniului au pus în executare, pe 28 aprilie, două mandate de percheziție domiciliară la două domicilii, din municipiul Deva și într-o altă localitate din județul Hunedoara, într-o cauză penală în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de înșelăciune, efectuarea de operațiuni financiare în mod fraudulos și operațiuni cu instrumente de plată fără numerar.
Din cercetări, s-a stabilit faptul că în perioada august 2023- prezent, un bărbat de 31 de ani, din județul Hunedoara, ar fi dobândit, pentru sine și pentru alte persoane, în vederea comercializării și utilizării frauduloase, datele mai multor carduri de tichete de vacanță, prin inducerea în eroare a persoanelor vătămate, cu promisiunea de remitere a unor sume de bani în schimbul cardurilor de vacanță, sume pe care nu le-ar mai fi achitat.
Ulterior, cu datele cardurilor ar fi autorizat tranzacții fără consimțământul persoanelor.
Prejudiciul creat este de peste 20.000 de lei.
În baza probatoriului administrat, polițiștii din cadrul biroului au dispus reținerea, pentru 24 de ore a bărbatului, urmând să fie prezentat unității de parchet competente cu propunere de luarea unei alte măsuri preventive.
În cauză, polițiștii continuă cercetările în vederea stabilirii întregii activității infracționale.