Așa cum probabil ați intuit este o glumă inspirată de imaginile pe care vi le prezentăm la finalul acestui articol. De ani de zile Ploieștiul este deficitar la capitolul locuri de parcare și niciun edil nu și-a asumat un plan clar pentru rezolvarea acestei probleme.
Paradoxal însă, pe strada Cuza Vodă din centrul Ploieștiului, stradă pe care există o parcare cu peste 300 de locuri, șoferii preferă să-și lase mașinile la întâmplare, pe benzile de circulație.
Chiar dacă vorbim de o zonă centrală, ușor de verificat periodic de polițiștii locali sau de angajații SGU cu atribuții pe această linie, la orice oră din zi, cel puțin două mașini pot fi găsite staționând neregulamentar.
Imaginile de mai jos au fost surprinse joi, în jurul prânzului.
În cazul în care Poliția Locală și SGU nu aplică legea, propunem Primăriei Ploiești transformarea străzii Cuza Vodă într-o mare parcare, fără plată.
Ok am inteles gluma,dar….Inchideti strazile cum? Cu bariere, cu bolarzi, cu bucati de beton ca cele de pe mijloc dn-uri. Eu asta inteleg prin „inchidere”. Apoi daca sunt inchise strazile, cum intra soferii pt a parca ( fara plata )?
100.000 de mii auto la 180.000 de locuitori . Daca aplicam amenzi , cu ce se rezolva situatia? Terminati cu amenzile, nu aceasta e solutia. Dl.primar in exercitiu sa-si arate maiestria prin crearea de locuri de parcare, prin imbunatatirea transportului in comun pt a descuraja locuitorii in a-si mai folosi masinile personale, etc. etc.
Sunt studii si experimente chiar facute – pana si transportul public gratuit NU a redus semnificativ folosirea masinii personale(sau de serviciu).
Singura solutie e coercitia,adica interzicerea folosirii+amenzi drastice.Dar cum la noi e democratie numai la drepturi…mai greu.