Ploieștiul se confruntă nu doar cu criza gunoaielor. Un alt scandal vizează TCE Ploiești. Primăria Ploiești a anunțat societatea de transport în comun că nu va mai face plăți fără un plan de redresare. Conducerea TCE a susținut, miercuri, că va soma primăria să achite prima factură restantă în termen de 24 de ore. În caz contrar va declanșa procedurile de executare silită a municipalității.
Subiectul legat de situația nou creată la TCE Ploiești a făcut obiectul disciuțiilor din Consiliul Local Ploiești.
Primăria Ploiești a transmis la TCE o adresă prin care anunța că, fără prezentarea planului de reorganizare, restructurare și redresare financiară, nu va efectua plăți către societatea de transport în comun. (Detalii AICI).
Directorul TCE Ploiești, Nicolae Alexandri, a anunțat, miercuri, că va transmite Primăriei Ploiești o adresă prin care va solicita plata primei facturi restante cu scadență depășită, respectiv cea aferentă cpompensației pentru luna decembrie 2024, în termen 24 de ore.
„TCE va soma Primăria Ploiești să plătească cel puțin prima factură restantă la plată aferentă lunii septembrie 2024, în valoare de aproximativ 4 milioane de lei într-un termen de maxim 24 de ore.
În caz contrar vom declanșa procedurile de executare silită a UAT Municipiul Ploiești pentru întreaga sumă restantă care depășește 8 milioane de lei”, a declarat, pentru Observatorulph.ro, Nicolae Alexandri, directorul TCE Ploiești.
Marți, în timpul ședinței Consiliului Local Ploiești, consilierii locali ploieșteni au primit o mapă cu privire la corespondența dintre Primăria Ploiești și TCE Ploiești, dar și cu siituația datoriilor municipalității către societatea de transport.
Astfel, potrivit datelor transmise de TCE Ploiești, Primăria Ploiești a achitat în anul 2025, în lunile ianuarie și februarie, peste 8,3 milioane de lei.
La capitolul datorii, TCE Ploiești a menționat că la data de 25.02.2025, Primăria Ploiești avea de plată trei facturi, dintre care două cu scadență depășită.
Este vorba, potrivit datelor transmise de TCE Ploiești, de două facturi din decembrie 2024, privind plata compensațiilor pe luna septembrie și octombrie 2024, ambele cu scadență depășită potrivit TCE Ploiești. Cea de a treia factură, de peste 3,2 milioane de lei, pentru gratuități în luna ianuarie 2025, este în termen de plată.