votareî

Observatorulph.ro publică lista completă a câștigătorilor mandatului de primar pentru cele 104 de localități din Prahova. Cei mai mulți primari, 56, sunt membri ai PNL, 45 sunt social-democarți, ALDE a câștigat două primării, iar o localitate a fost câștigată de candidatul Partidului Puterii Umaniste (Social Liberal).

Primarii de orașe: 

1. Ploiesti - Adrian Dobre, PNL

Campina - Horia Tiseanu, PNL

Sinaia - Vlad Oprea, PNL

Baicoi - Ciprian Statescu, PNL

 Azuga - George Barbu, PNL

Mizil - Silviu Negraru, PNL

 Urlati - Marian Machiteanu, PNL

Plopeni - Dragos Nita, PNL

Slanic - Romica Moraru, PNL

Busteni - Emanoil Savin, PSD

Comarnic - Sorin Popa, PSD

Valenii de Munte - Florin Constantin, PSD

Boldesti Scaeni - Bucuroiu Constantin, PSD

Breaza - Richea Gheorghe, PSD

Primari de comune

Adunați - Octavian Negotei, PSD

Albesti Paleologu - Marian Panait, PNL

Alunis - Bîgiu Cristian Iulian, PSD

Apostolache - Mihai Bratu, PNL

Aricestii Rahtivani - Alexandru Cristea, PSD

Aricestii Zeletin - Florin Rosu, PNL

Baba Ana - Ioan Dragu, PNL

Balta Doamnei - Matei Cristinel, PSD

Baltesti - Radu Ion, PNL

Banesti - Stoica Gheorghe, PSD

Barcanesti - Valeriu Lupu, PNL

Batrani - Gheorghe Necula, PNL

Berceni - Cosmina Pandele, PNL

Bertea - Aurelian Boghici, PNL

Blejoi - Dumitru Adrian, PSD

Boldesti Gradistea - Nicolae Enescu, PNL

Brazi - Radu Leonas, PNL

Brebu - Adrian Ungureanu, PNL

Bucov - Ion Savu, PNL

Calugareni - Cârlan Elena, PSD

Carbunesti - Petre Stan, PNL

Ceptura - Chioveanu Constantin, PSD

Cerasu - Dumitru Duca, PSD

Chiojdeanca - Baba-Iana Gheorghe, PSD

Ciorani - Voicu Marin, PSD

Cocorastii Colt - Doru Bartas, PNL

Cocorastii Misli - Alexandru Dan, PNL

Colceag - Ion Enache, PSD

Cornu - Nanu Cornel, PSD

Cosminele - Anton Corneliu, PSD

Draganesti - Dumitrache Ion, PNL

Drajna - Violeta Gontea, PNL

Dumbrava - Nicolae Bunea, PNL

Dumbravesti - Valentin State, PSD

Fantanele - Nițu Constantin, PSD

Filipestii de Padure - Costel Morarescu, PNL

 Filipestii Targ - Aurelian Manole, PNL

Floresti - David Eugen, PNL

Fulga - Badea Constantin, PSD

Gherghita - Nichita Mihai, PSD

Gorgota -  Dumitru Ionut, PNL

Gornet - Negoițescu Nicolae, PSD

Gornet Cricov - Ion Calin, PNL

Gura Vadului - Lungu Constantin, PSD

Gura Vitioarei - Gheorghe Tirifon, PNL

Iordacheanu - Safta Constantin, PNL

Izvoarele - Grigore Paul, PSD

Jugureni - Marcoceanu Constantin, PSD

Lapos - Tirlea Dumitru, PNL

Lipanesti - Robert Nica, PNL

Magurele - Vasilică Diaconu, PNL

Magureni- Gheorghe Iordache, ALDE

Maneciu - Vasile Cordoș, ALDE

Manesti - Constantin Nitoi, PNL

Olari - Voinescu Milică, PSD

Pacureti - Andreescu Grigore, PSD

Paulesti - Sandu Tudor, PSD

Plopu- Adrian Balanescu, PNL

Podenii Noi- Mihai Alionte, PNL

Poiana Campina- Alin Moldoveanu, PNL

Poenarii Burchi- Daniel Nedelcu, PNL

Posesti - Spătărelu Valentin, PSD

Predeal Sarari - Toader Ștefan, PSD

Provita de Jos - Dumitrescu Mihai, PNL

Provita de Sus - Ovidiu Movileanu, PSD

Puchenii Mari - Negoi Constantin, PNL

Rafov - Cazanciuc Costin, PSD

Salcia - Boștina Dan, PSD

Salciile -Stan Nistor, PNL

Scorteni - Neacsu Mihai, PNL

Secăria  - Neagoe Adrian, PSD

Sangeru - Gheorghe Radu, PNL

Sirna - Valerica Sandu, PNL

Șoimari - Bădica Laurențiu PPU

Sotrile - Daniel Davidescu, PSD

Starchiojd - Gârbea Ahmed, PSD

Stefesti - Tăbăraș Vasile, PSD

Surani -Lucian Bucur, PNL

Talea - Cristian Neagoe, PSD

Tataru - Mares Iuliana, PNL

Teisani - Stanciu Gheorghe, PNL

Telega - Ilie Gheorghe, PSD

Targsoru Vechi - Dragan Nicolae, PNL

Tinosu - Andrei Iulian, PNL

Tomsani - Pelin Ion, PSD

Valea Doftanei -Costea Lucica, PNL

Valcanesti - Adrian Manole, PNL

Vadu Sapat - Iliescu Constantin, PSD

Valea Calugareasca -Vasilică Neacșu, PSD

Varbilau - Ioniță Ion, PSD

 

Număr de mandate obținute de formațiunile politice:

PNL - 56

PSD - 45

ALDE - 2

Partidul Puterii Umaniste (Social - Liberale) - 1

 

Articole asemănătoare